Suomen Oopperaryhmät

VOICE IS VOICES

 

 

 

Voice is Voices on ääni-installaatio-ooppera ihmisäänestä ja identiteetistä. Se kertoo siitä, miten äänen sisältä löytyy monia eri persoonia, totuuksia ja valheita, ja miten me rakennamme toisistamme kuvan äänten perusteella. Oopperan juoni on nopeasti kerrottu: neljä koloratuurisopraanoa valmistautuvat esittämään oopperan die Vögel ja heidän mielensä vaeltelee oopperassa, äänessä, identiteetissä, vanhemmuudessa, sukupuolessa ja metsään kadonneissa pienissä sisarissa. Et ehkä ole kuullut ääni-installaatio-oopperasta ennen, koska kukaan ei ole tehnyt sellaista aiemmin. Tärkeimpänä on ääni, sekä ihmisääni että se mitä kuulemme, sillä kuunnelman tapaan, tämä teos rakentuu eteemme vain kuuloaistin ja tilan avulla. Tästä kertoo myös termi installaatio, teoksen esiintyjät eivät ole fyysisesti paikan päälle, joten he voivat tulla virtuaalisesti myös aivan lähelle. Viimeisenä on ooppera, joka sitoo teoksen historiaan. Vaikka mukana ei olekaan lohikäärmeitä ja monimutkaisia rakkaussuhteita, teos on draaman kaaren, lauluäänten ja lukuisten sitaattien myötä tiukasti kiinni oopperatraditiossa.

Installaation esitykset järjestetään Aleksanterin teatterin aulassa, sisäänkäynti teatterin pääovilta.

Esityksiin on maksuton sisäänpääsy. Näytöksissä on rajattu osallistujamäärä.

Ilmoittaudu valitsemaasi esitykseen ennakkoon täyttämällä
linkin takaa löytyvä lomake viimeistään päivää ennen valittua näytöstä

https://forms.gle/rQgXqojYB9Xyzy5g8

 

Sävellys ja konsepti | Miika Hyytiäinen | miika.info
Libretto | Henriikka Tavi | teos.fi/kirjailijat/henriikka-tavi.html
Tonmeisterin | Maija Turunen | maijaturunen.pb.online

Laulaja, varhainen musiikki | Kajsa Dahlbäck | kajsadahlback.com
Laulaja, nykymusiikki | Annika Fuhrmann | annikafuhrmann.com
Laulaja, belting | Marika Hölttä | marikaholtta.fi
Laulaja, trillit | Kaisa Ranta | kaisaranta.com

Viola da gamba, laulu | Louna Hosia | fibo.fi/info/blogi/muusikkoesittely-louna-hosia
Sello, laulu | Pinja Nuñez | uniarts.fi/henkilot/pinja-nunez

Tuottajat | Eeva Hohti (SibA) ja Merja Ritola
Tuotantoassistentti | Emma Kuntsi | emmakuntsi.com

Esitykset: Aleksanterin teatterin aula

pe 19.8. klo 18
la 20.8. klo 13
la 20.8. klo 18
su 21.8. klo 13
to 25.8. klo 18
pe 26.8. klo 18
la 27.8. klo 12
la 27.8. klo 15
la 27.8. klo 18
su 28.8. klo 12
su 28.8. klo 15

Liput: 0€
Esityskieli: Englanti, suomenkielinen tekstitys 
Ikäsuositus: Ei ikärajaa
Kesto: 45 min
Nettisivut: www.miika.info/voice-is-voices/

Varaa Gretan studio

Mikäli haluat varata Gretan studion, laita sähköpostia osoitteeseen reettari@gmail.com, ja kerro, koska tarvitsisit studiota.

Kun olet saanut vahvistuksen, että studio on vapaa valitsemallasi ajankohdalla, vahvista varaus painamalla allaolevaa painiketta.